Strona główna > TMS, TNTmips > TNTmips – publikowanie tilesetów w Internecie

TNTmips – publikowanie tilesetów w Internecie

Utworzone tilesety zostały połączone. Czas na ostateczne przygotowanie mapy, która zostanie opublikowana w Internecie. Służy do tego polecenie z menu Main ›› Publish ›› Geomashup.

TNTmips - publish geomashup

Po pierwsze, wybieramy API. Póki co dostępne jest tylko Google Maps API; na zaimplementowanie pozostałych (Bing Maps, Google Earth, Open Layers) trzeba będzie jeszcze trochę poczekać…

Następnie przechodzimy do trzech zakładek. W pierwszej (Base maps) wybieramy warstwy, które będą stanowić podkład dla naszych danych, dodawanych w drugiej zakładce (Overlays). Oczywiście część utworzonych przez nas tilesetów może pełnić funkcję map bazowych dla reszty. Jaka jest więc różnica między tymi dwoma typami? Warstwy, tzw. nakładki (overlays) w odróżnieniu do map bazowych (base maps) będzie można za pomocą checkboxów włączać i wyłączać oraz nakładać na podkłady, którymi są właśnie mapy bazowe (base maps).

Przechodzimy więc do pierwszej zakładki. Za pomocą ikony Add Base map możemy dodać zapisane na dysku twardym tilesety w formacie *.tms. Ponadto, można skorzystać z listy rozwijanej i wybierać spośród obszernej kolekcji (m.in. mapy drogowe, mapy rowerowe, zdjęcia satelitarne, powierzchnia Marsa lub Księżyca, gwiazdozbiory itp).

TNTmips - publish geomashup

W przypadku drugiej zakładki – podobnie. Dodatkowo, istnieje również możliwość dodania danych w pliku *.kml.
Dla wybranych warstw można ustalić przezroczystość (Opacity) oraz zakres powiększenia przy którym dana warstwa będzie wyświetlana (Min oraz Max Zoom).

TNTmips - publish geomashup

Trzecia zakładka to ustawienia ogólne. Część z nich jest przypisana konkretnemu API. Możemy tu zarządzać komponentami mapy, m.in. kontrolkami nawigacji (Map control style), kontrolkami zmiany trybu mapy (Overlay Control), mapką poglądową w prawym dolnym ekranie (Overview Map), podziałką skali (Scale Bar) itp.

TNTmips - publish geomashup

Tak przygotowaną stronę z mapą możemy podejrzeć za pomocą ikonki Preview Web Page oraz ostatecznie utworzyć za pomocą ikonki Create Web Page. Ustawienia można zapisać (ikonka Save Configuration) w celu ich późniejszego załadowania (ikonka Load Configuration).

TNTmips - publish geomashup

Aby strona z mapą ujrzała światło dzienne w Internecie należy wygenerowany plik *.html oraz katalog ze zbiorem kafelków skopiować na serwer. Oczywiście kod źródłowy strony można dowolnie edytować i wprowadzić parę drobnych zmian ;)

Na koniec parę słów podsumowania. Funkcjonalność programu TNTmips w zakresie tworzenia tilesetów i przygotowywania ich do publikacji w Internecie bardzo upraszcza sam proces tworzenia map. Jednakże, są to funkcje będące obecnie ciągle w fazie rozwojowej i dopóki nie powstanie wersja ostateczna należy się przygotować na częste zmiany w interfejsie i ustawieniach poszczególnych procesów.

Przykłady gotowej strony:

TNTmips - gotowa stronaPodkład – Google Map

TNTmips - gotowa stronaPodkład – Google Sky

TNTmips - gotowa stronaPodkład – Open Street Map (Mapnik)

TNTmips - gotowa stronaPodkład – Structural Earth

Reklamy
Kategorie:TMS, TNTmips
  1. 17/11/2009 o 12:46

    dobry artykul

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: