Strona główna > Photoshop > Automatyzacja czynności w programie Adobe Photoshop (CS3)

Automatyzacja czynności w programie Adobe Photoshop (CS3)

Co prawda Adobe Photoshop jest programem stricte graficznym, jednakże dla potrzeb Systemów Informacji Geograficznej może okazać się niekiedy bardzo przydatny. Często zachodzi bowiem konieczność odpowiedniego przetworzenia obrazów rastrowych przed wykorzystaniem ich w dalszych analizach. Program graficzny, taki jak Photoshop, przychodzi wtedy z nieocenioną pomocą. Dlatego też, początek roku szkolnego chciałabym przywitać wpisem poświęconym automatyzacji działań w tym programie.

Załóżmy, że mamy wiele rastrów, które trzeba poddać pewnym operacjom. Można oczywiście otworzyć w programie każdy z nich z osobna i po kolei stosować te same ustawienia. Ale po co, skoro można to działanie zautomatyzować? Do tego właśnie służą operacje, zwane również akcjami.
Zarządzanie operacjami odbywa się w okienku dokowanym Operacje, znajdującym się domyślnie po prawej stronie obszaru roboczego. Włączyć/wyłączyć to i inne okna dokowane można w menu Okno.

Photoshop

Do tworzenia i usuwania służą ikonki znajdujące się na dole okna. Jedna operacja może zawierać wiele czynności, natomiast kilka operacji może być zgrupowanych w jeden zestaw.
Po utworzeniu nowej operacji domyślnie zostanie włączone nagrywanie. Od tego momentu wszystko co zostanie zrobione w programie zostanie zarejestrowane i będzie wchodzić w skład nowo utworzonej przez nas operacji. Po zakończeniu działań należy zaprzestać nagrywania za pomocą przycisku Zatrzymaj wykonywanie lub nagrywanie. Tak utworzoną operację można zapisać do pliku o rozszerzeniu *.atn (dzięki temu możliwe jest późniejsze załadowanie do programu zapisanej operacji).

Photoshop

Korzystanie z operacji odbywa się za pomocą ikonki Wykonaj bieżące zaznaczenie.

Jeśli chcemy danej operacji poddać więcej plików lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z sekwencji wsadowej (Plik ›› Automatyzuj ›› Sekwencja wsadowa). Wybieramy z odpowiedniego zestawu interesującą nas operacje. Następnie wskazujemy folder źródłowy oraz docelowy, a także inne ustawienia wedle uznania. Klikamy OK i, w zależności od ilości plików oraz skomplikowania operacji, możemy poświęcić się innym, mniej lub bardziej czasochłonnym zajęciom ;)

Photoshop

Reklamy
Kategorie:Photoshop
  1. JerrY
    07/09/2009 o 10:50

    Operacje wsadowe na plikach rastrowych (i nie tylko) można wykonywać z powodzeniem również w znacznie prostszych programach darmowych takich jak np. Irfan View http://www.irfanview.com/ – tzw. batch operations. Przykład może być np. tutaj http://przetwarzanie-wsadowe.kwako.info/

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: