Strona główna > MapInfo > Łączenie tabel w MapInfo

Łączenie tabel w MapInfo

Załóżmy, że mamy dwie tabele, które chcemy połączyć. Pierwsza zawiera spis powiatów z poszczególnych województw oraz ich siedzib. Druga dotyczy liczby ludności w poszczególnych powiatach na przestrzeni kilku lat. Chcemy połączyć obie tabele tak, aby tabela wynikowa zawierała informacje zarówno o siedzibach poszczególnych powiatów, a także o liczbie ludności. Obie tabele mają jedną kolumnę wspólną – identyfikator powiatu i to wg niej będziemy łączyć tabele (teoretycznie możnaby połączyć jeszcze wg kolumny z nazwą powiatu; jak jednak widać na screenie nie jest to zbyt dobry pomysł – nazwy się powtarzają; w tym przypadku wartością unikalną jest identyfikator).

MapInfo

Łączenia tabel dokonamy w szybki sposób za pomocą wyboru SQL (Query ›› Select SQL). Narzędzie to daje możliwość wyboru kolumn, które chcemy aby pojawiły się w tabeli wynikowej (dzięki temu możemy z naprawdę obszernych tabel wybierać tylko to, co nas interesuje), grupowania kolumn, sortowania wg danej kolumny.

MapInfo

Na początek wybieramy które tabele będziemy łączyć. W tym celu w polu from Tables wpisujemy nazwy tabel, bądź wybieramy je za pomocą znajdującej się po prawej stronie listy rozwijanej Tables. Następnie wybieramy w podobny sposób nazwy kolumn, które mają się pojawić w tabeli wynikowej. Jeśli chcemy wszystko to pozostawiamy w polu Select Columns gwiazdkę (*).
W polu where Condition wpisujemy warunek, który umożliwi połączenie tabel. W naszym przypadku łączymy tabele w oparciu o wspólną kolumnę. Wygląda więc to następująco:

nazwa1tabeli.nazwaKolumny = nazwa2tabeli.nazwaKolumny

Co istotne, wspólna kolumna nie musi posiadać takiej samej nazwy! Ważne jednak, aby dane, które zawiera się zgadzały.

W następnym kroku dane możemy pogrupować lub posortować wg kolumny rosnąco (ASC) lub malejąco (DESC). Nazwę tabeli wynikowej nadajemy w polu into Table Named.

Efekt połączenia:

MapInfo

Wynikową tabelę zapisujemy do pliku *.tab za pomocą File ›› Save Copy As

Reklamy
Kategorie:MapInfo
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: