Strona główna > TNTmips, WMS > TNTmips – korzystanie z serwerów WMS

TNTmips – korzystanie z serwerów WMS

TNTmips (od wersji 73) umożliwia korzystanie z usług WMS (od wersji 74 również z usług ArcIMS). W celu podłączenia serwerów WMS należy wybrać z menu Main ›› Display, a następnie ikonkę Add Web Layer.

TNTmips WMS (1)

TNTmips standardowo dostarcza szereg przykładowych adresów usług WMS, pogrupowanych w katalogi (zakładka Catalogs). Można również połączyć się z innymi serwerami poprzez podanie ich adresu w odpowiednim polu na dole okna.

TNTmips WMS (2)

Po podaniu adresu i zatwierdzeniu przyciskiem ENTER wysłane zostanie do serwera WMS żądanie GetCapabilities. Jeśli zakończy się ono sukcesem w polu poniżej pojawi się nazwa usługi (np. dla map topograficznych z Geoportalu będzie to „WMS – Rastrowa Mapa Topograficzna Polski”). W przypadku wystąpienia błędów w połączeniu w miejsce nazwy usługi pojawi się komunikat o błędzie.

TNTmips WMS (3)

Po kliknięciu OK pojawi sie okienko z wyborem warstw oferowanych przez dany serwer WMS. Po kliknięciu ikonki Details wyświetli się dokument XML będący efektem żądania GetCapabilities i zawierający metadane na temat dane usługi WMS:

TNTmips WMS (4)

Oprócz wyboru warstw można również w tym oknie wybrać układ współrzędnych oraz format pliku, ewentualną przezroczystość, a także kolor tła.

Efekt wyświetli się w nowym oknie:

TNTmips WMS (5)

Reklamy
Kategorie:TNTmips, WMS
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: