Strona główna > gvSIG > Instalacja programu gvSIG w systemie Linux (Ubuntu 9.04)

Instalacja programu gvSIG w systemie Linux (Ubuntu 9.04)

gvSIG (Generalitat Valenciana Sistema de Informacion Geografica) to darmowy (licencja GNU) program GIS, który powstał w Hiszpanii na zamówienie Ministerstwa Infrastruktury i Transportu Regionu Walencji. Dostępny jest na wszystkie najpopularniejsze platformy systemowe (Windows, Linux, Mac OS X). Instalacja jest prosta, aczkolwiek w systemie Linux (Ubuntu 9.04) może sprawić pewne problemy.

Z oficjalnej strony ściągamy plik *.bin ze stabilną wersją programu (1.1). W celu rozpoczęcia instalacji uruchamiamy terminal i wpisujemy komendę:

sudo sh ./plik.bin

czyli

sudo sh ./gvsig-1_1-linux-i586-withjre.bin

Program gvSIG do poprawnego działania wymaga Javy. Nawet jeśli w systemie mamy już zainstalowane środowisko Javy to w pierwszym etapie instalacji programu gvSIG należy zaznaczyć opcję instalowania JRE w katalogu domowym.

Dalszy proces instalacji przebiega bezproblemowo.

Jeśli ani na pulpicie, ani w menu programów nie został utworzony aktywator (skrót uruchamiający program) można zrobić to samodzielnie. Klikamy prawym przyciskiem myszki na pulpicie i wybieramy polecenie Utwórz aktywator. Wybieramy typ, podajemy nazwę aktywatora oraz ścieżkę do pliku gvSIG.sh (domyślnie /usr/local/gvSIG_1.1/bin/gvSIG.sh), a także możemy zmienić ikonkę.

Po utworzeniu aktywatora, klikamy na niego podwójnie i następuje uruchomienie programu gvSIG. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, jeśli jednak zaczniemy się poruszać po programie szybko zauważymy, iż okna dialogowe są… puste!

W tym miejscu należy wrócić do tematu Javy, bowiem właśnie ona jest przyczyną tego problemu.

Rozwiązanie polega na przekopiowaniu zawartości folderu /usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.13/jre do folderu /home/user/gvSIG/jre/1.5.0_12
Uwaga! Nie usuwamy plików z folderu /home/user/gvSIG/jre/1.5.0_12, tylko zastępujemy je zawartością folderu /usr/lib/jvm/java-6-sun-1.6.0.13/jre

Po tym zabiegu możemy już w pełni cieszyć się możliwościami programu gvSIG.

Reklamy
Kategorie:gvSIG
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: