Strona główna > PostgreSQL / PostGIS, QGIS > QGIS i PostgreSQL/PostGIS – podłączanie danych oraz import pliku *.shp do bazy

QGIS i PostgreSQL/PostGIS – podłączanie danych oraz import pliku *.shp do bazy

Darmowy program QGIS umożliwia w szybki i łatwy sposób podłączenie danych z bazy PostgreSQL/PostGIS. W tym celu wybieramy z menu Warstwa ›› Dodaj warstwę PostGIS.
Po pierwsze, definiujemy nowe połączenie z bazą bądź korzystamy z istniejącego. Przykładowe połączenie wygląda następująco:

Po kliknięciu na przycisk Połącz uzyskamy listę tabel dostępnych w danej bazie. Wybieramy te, które nas interesują po czym klikamy Dodaj.

Na tym nie kończą się możliwości współpracy programu QGIS z bazami PostgreSQL/PostGIS. Osoby, którym nie odpowiada import plików *.shp do baz danych przy użyciu terminala z pewnością ucieszy fakt, iż taki sam efekt można osiągnąć za pomocą kilku kliknięć myszką w programie QGIS. Służy do tego wtyczka SPIT (Wtyczki ›› SPIT ›› Importuj format Shapefile do PostgreSQL). Jeśli nie jest widoczna, należy skorzystać z Menedżera Wtyczek QGIS i zaznaczyć odpowiednią pozycję.

W widocznym oknie nawiązujemy połączenie z bazą danych (jeśli wcześniej go nie zdefiniowaliśmy teraz należy to uczynić) oraz za pomocą przycisku Dodaj dodajemy interesujące nas pliki *.shp.
Prawda, że proste? :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: