Strona główna > QGIS > Georeferencja w programie QGIS

Georeferencja w programie QGIS

Moduł do georeferencji w programie Quantum GIS nazywa się Georeferencer i znajduje się w menu Wtyczki.
Składa się z dwóch okienek – Raster (w którym wskazujemy plik rastrowy do georeferencji) oraz Punkty referecyjne (gdzie, jak sama nazwa mówi, nadajemy punkty).
W celu dodania punktu wybieramy ikonkę Dodaj punkt oraz klikamy na wybranym obszarze mapy. Pojawia się okienko, w którym należy podać współrzędne punktu. Można to zrobić na dwa sposoby – wpisać ręcznie albo kliknąć przycisk z obszaru mapy i skorzystać z pliku przedstawiającego ten sam obszar i osadzonego w układzie współrzędnych (wczytujemy go do głównego okna programu za pomocą polecenia Dodaj warstwę rastrową). W trakcie procesu georeferencji główne okno programu jest aktywne i możemy normalnie korzystać z innych opcji QGISa.

Dla przykładu: georeferencjonowanie arkusza mapy topograficznej w skali 1:50 000 (układ PUWG-1992) w oparciu o odpowiednią warstwę WMS z geoportalu.

Po nadaniu minimum czterech punktów możemy zakończyć proces georeferencji kilkając przycisk Stwórz. Utworzony zostanie plik o rozszerzeniu *.wld, zawierający informacje o nadanym układzie odniesienia oraz plik *.points, zawierający informacje o nadanych punktach referencyjnych. Wybierając opcję Stwórz i wczytaj warstwę świeżo zgeoreferencjonowany plik zostanie otwarty w QGISie.

Reklamy
Kategorie:QGIS
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: