Strona główna > TNTmips > TNTmips – georeferencja

TNTmips – georeferencja

Georeferencja polega na nadaniu plikowi rastrowemu, bądź wektorowemu określonego układu współrzędnych. W polskich wersjach oprogramowania GIS proces ten występuje pod różnymi nazwami (np. Geoodniesienie w ArcGIS, Rejestracja w MapInfo). Pełnowartościowe dane geoprzestrzenne muszą mieć odniesienie do przestrzeni – muszą być osadzone w konkretnym układzie współrzędnych. Dlatego też, georeferencja jest jednym z ważniejszych etapów podczas gromadzenia danych (np. zeskanowych map rastrowych).

Zanim przystąpimy do nadawania współrzędnych plikowi rastrowemu w oprogramowaniu TNTmips warto go zaimportować do pliku projektu RVC. Pomoże nam to oszczędzić ewentualnych problemów, które mogą wystąpić podczas przetwarzania TIFFów czy JPEGów. Opis importu znajduje się tutaj.

Georeferencję możemu nadać na dwa sposoby. W pierwszym przypadku wykorzystywany jest inny plik, przedstawiający ten sam obszar i posiadający nadane współrzędne. Natomiast w drugim korzystamy ze współrzędnych zawartych w opisie pliku (np. współrzędne na ramce mapy topograficznej).

Georeferencji w programie TNTmips dokonujemy poprzez wybranie z menu głównego Main ›› Georeference. Poprzez File ›› Open wybieramy plik, któremu chcemy nadać współrzędne (możemy również georeferencjonować poszczególne kanały RGB. W tym celu należy wybrać polecenie File ›› Open RGB Rasters…). W nowootwartym oknie wybieramy układy współrzędnych. Warto zauważyć, iż TNTmips daje możliwość określania innego układu współrzędnych dla danych wejściowych oraz wyjściowych. Dzięki temu współrzędne możemy nadawać np. w układzie WGS-84 (Input…), nadane współrzędne przeglądać w UTM (View…), a efekt zapisać w układzie PUWG-1992 (Output…). Jeśli chcemy we wszystkich tych przypadkach korzystać z jednego układu odniesienia wybieramy Set All

Po kliknięciu OK otworzy się szereg okienek. Głównym oknem georeferencji jest okienko Georeference, w którym będziemy wpisywać współrzędne wybranym punktom, tzw. punktom kontrolnym. Punkty te lokalizujemy za pomocą krzyża nitek (Crosshair) w okienku Object Georeferencing (Input Object View). Po kliknięciu na ostatnią w tym oknie ikonkę Layers Control pojawi się okienko Georeference „Input” Layer Manager.  Zarządzamy w tym miejscu rastrami, które zostały otwarte w celu georeferencji (są to tzw. Input Objects). W przypadku gdy chcemy dokonać georeferencji przy użyciu innego, zgeoreferencjonowanego pliku (tzw. Reference Object) ważne są okienka Object Georeferencing (Reference Object View) 2D oraz Georeference „Reference” Layer Manager. Otwieramy je wybierając w oknie Georeference z menu Options ›› Show 2D  Reference View. (Okienko Georeference „Reference” Layer Manager otwieramy analogicznie jak okienko Georeference „Input” Layer Manager). Za pomocą ikony Add Objects… otwieramy zgereferencjonowany plik. W moim przypadku będzie to fragment mapy topograficznej tego samego obszaru, jaki jest przedstawiony na zdjęciu lotnicznym. Mając otwarte już wszystkie rastry możemy przystąpić do nadawania punktów kontrolnych. W obu okienkach Object Georeferencing krzyż nitek naprowadzamy na ten sam obszar mapy. Warto wybierać miejsca charakterystyczne i łatwe do lokalizacji – np. narożniki budynków, skrzyżywania obiektów liniowych itp. Wybór punktu zatwierdzamy ikonką Apply w oknie Georeference bądź klikając prawym przyciskiem myszy na którymkolwiek obrazie. I tak postępujemy z kolejnymi punktami. Należy pamiętać, że im więcej punktów kontrolnych tym georeferencja będzie bardziej dokładna.

Po wybraniu trzech punktów aktywna robi się możliwość estymacji. Krzyż nitek umieszczamy w wybranym miejscu, następnie klikamy na ikonkę Estimate i program sam umieszcza krzyż nitek w danym miejscu na drugim obiekcie. Przed zatwierdzeniem warto upewnić się, czy obie lokalizacje aby na pewno się pokrywają.

Wprowadzając punkty kontrolne mamy możliwość również dodawania informacji o wysokości (Elevation). Jeśli dysponujemy cyfrowym modelem wysokościowym (DEM) możemy go otworzyć w oknie Georeference za pomocą File ›› Open DEM… Za pomocą ikonki Set Z from Surface program automatycznie doda informacje o wysokości danego punktu. Aby to zrobić należy przejść z trybu dodawania punktów (Add) do ich edycji (Edit), kliknąć na ikonkę, a na końcu zatwierdzić zmiany ikoną Apply.

Aby zapisać georeferencję należy wybrać w oknie Georeference z menu głównego File ›› Save. Georeferencja zostanie zapisana jako podobiekt obiektu georeferencjonowanego. Ponadto, można również zapisać w pliku tekstowym same punkty kontrolne (File ›› Save as Text…). Istnieje możliwość ich późniejszego wczytania za pomocą File ›› Read Control Points

Inaczej proces wygląda w przypadku georeferencjonowania map, czy też innych rastrów, gdzie współrzędne danych punktów musimy wpisywać ręcznie. Niezbędne są tu tylko dwa okna – Georeference oraz Object Georeferencing (Input Object View). Krzyż nitek umieszczamy w miejsach o podanych współrzędnych, (np. siatka kartograficzna). Wprowadzamy współrzędne, a na końcu zatwierdzamy ikoną Apply.

W celu sprawdzenia, czy plik został zgeoreferencjonowany możemy go wyświetlić poprzez Main ›› Display… Za pomocą znanej już ikonki Add Objects… wskazujemy plik do wyświetlenia.

Przesuwając kursorem myszki nad obszarem mapy widoczne powinny być zmieniające się odpowiednio współrzędne.

Na koniec jedna praktyczna uwaga. W czasie nadawania punktów kontrolnych możemy się spotkać z dziwnymi czerwonymi liniami o różnej długości. Użycie ikonki odświeżania (Refresh) likwiduje ten problem.

Reklamy
Kategorie:TNTmips
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: