Strona główna > TNTmips > TNTmips – import danych

TNTmips – import danych

Przed przystąpieniem do pracy w programie TNTmips, dane z których będziemy korzystać warto zaimportować do omówionego ostatnio formatu RVC. TNTmips umożliwia import szeregu zróżnicowanych formatów plików: rastrowych (90 formatów), wektorowych (27), CAD (14), bazy danych (9), jak również plików tekstowych.

Importu dokonujemy poprzez wybranie z menu głównego Main ›› Import

Klikając na Select Files… wybieramy pliki do importu. Program sam rozpozna typ pliku i wybierze formaty do niego pasujące. Jedno rozszerzenie może być bowiem używane w różnych typach danych (np. pliki tekstowe):

Typ danych, które importujemy możemy określić zanim wskażemy konkretne pliki. Za pomocą kolejnych ikonek (Filter) przełączamy się między poszczególnymi typami plików (wszystkie, raster, wektor, shape, CAD, bazy danych). Możemy również ręcznie wpisać rozszerzenie (Extension):

W przypadku gdy pracujemy na danych, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia, lepiej zdać się na TNTmipsa, niż samodzielnie określać typ danych do importu.

Po kliknięciu Next… wyświetli się okno zawierające szczegółowe opcje importu charakterystyczne dla danego typu plików. W przypadku danych rastrowych możemy tutaj dokonać wyboru piramidy rastra (Raster Pyramiding), typu kompresji (Compression), wskazać parametry odniesienia (Reference System) czy też określić szczegółowo zakres obszaru pliku, który chcemy zaimportować (Select Lines, Columns).

Po kliknięciu Import… importowany plik zapisujemy jako nowy obiekt w pliku RVC.

TNTmips umożliwia użycie formatów zewnętrznych w czasie analiz, aczkolwiek nie w trakcie wszystkich (dlatego też poleca się importowanie do pliku RVC zamiast używania formatów zewnętrznych).
Jednakże w przypadku rezygnacji z importu i korzystania mimo wszystko z danych w formatach zewnętrznych warto wiedzieć, że w katalogu w którym są przechowywane dane pliki, TNTmips tworzy plik o nazwie odpowiadającej używanemu plikowi o rozszerzeniu *.rlk. Przechowuje on zapamiętane parametry wyświetlania, piramidę rastra, informacje o nadanych stylach itp.

Reklamy
Kategorie:TNTmips
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: