Strona główna > TNTmips > TNTmips – Project File

TNTmips – Project File

Rozpoczynąjąc pracę z TNTmips należy poznać jego natywny format zapisu. Jest nim plik projektu (Project File) o rozszerzeniu *.rvc.
Pełni on funkcję katalogu (i tak też jest widziany w systemie operacyjnym Windows), zawierającego wszelkie dane z których korzystamy i bez znaczenia jest tu ich typ. Innymi słowy – jeden Project File może zawierać m.in. zarówno dane wektorowe, jak i rastrowe.
Plik RVC składa się z obiektów, a te z kolei mogą zawierać subobiekty, takie jak styl wyświetlania, paletę kolorów czy też informacje na temat georeferencji. Niektóre z subobiektów mogą istnieć niezależnie.

Tworzenie pliku projektu nastepuje w momencie zapisywania danych wyjściowych. Ma to miejsce np. podczas importu do programu danych w formatach zewnętrznych, czy też w trakcie różnych procesów, w wyniku których powstają nowe obiekty. Pojawia się wtedy okienko, najcześciej wyglądajace tak:

Nowy plik .rvc tworzymy poprzez kliknięcie ikonki New File…

Wpisujemy nazwę pliku, możemy dodać opis, a następnie tworzymy nowy obiekt.

Jego nazwę program najczęściej sam proponuje i odnosi się ona do procesu, którego efektem końcowym jest ten nowy obiekt. Oczywiście, zarówno nazwę jak i opis możemy nadać samodzielnie, wedle własnych upodobań.

Zarządzać plikami projektów można za pomocą Tools ›› Manage Project Files…

Poprzez szereg ikonek możemy poszczególne pliki m.in. usuwać, kopiować, zmieniać im nazwy, przeglądać metadane oraz podglądać ich zawartość (obiekty oraz subobiekty).

W czasie korzystania z konkretnego pliku projektu, TNTmips automatycznie go blokuje. W związku z tym, jeden plik .rvc (wraz z zawartością) może być używany tylko do jednego procesu w określonym czasie. Program w czasie tego „blokowania” automatycznie tworzy plik o rozszerzeniu .lok, znajdujący się w tym samym katalogu, co używany Project File. W przypadku, gdy zechcielibyśmy użyć tego samego pliku .rvc do dwóch różnych procesów pojawi się komunikat:

W większości przypadków usunięcie pliku .lok daje możliwość ominięcia tego zabezpieczenia.
Po zakończonym procesie plik .lok powinien zostać usunięty tak samo automatycznie jak został utworzony ;)
Niestety zdarza się, że plik pozostaje i uniemożliwia korzystanie z Project File nawet po ponownym uruchomieniu programu. Ręczne usunięcie pliku .lok rozwiązuje ten problem.

Reklamy
Kategorie:TNTmips
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: