Strona główna > ArcGIS, MySQL > Połączenie ArcGIS z bazą danych MySQL

Połączenie ArcGIS z bazą danych MySQL

ArcGIS posiada własną wbudowaną bazę danych. Czasami jednak zachodzi potrzeba pobrania danych z zewnętrznej bazy. Bardzo popularnym serwerem baz danych jest MySQL, który tak samo jak PostgreSQL posiada dodatek do obsługi danych przestrzennych GIS. Jednakże o ile PostgreSQL jest popularnym serwerem wśród aplikacji GIS o tyle MySQL zdaje się być częściej używanym serwerem baz danych na potrzeby serwerów stron www. Dlatego też opiszę jak połączyć się z MySQL w programie ArcGIS.

ArcGIS posiada możliwość łączenia się z bazami danych (w tym z MySQL) poprzez moduł ODBC obecny w systemie Windows.  Aby wykorzystać ten moduł na potrzeby połączenia MySQL należy pobrać i zainstalować rozszerzenie ODBC MySQL ze strony http://dev.mysql.com/downloads/connector/odbc/5.1.html odpowiedniej dla używanego systemu Windows. Po zakończeniu instalacji czas przejść do konfiguracji połączenia w systemie. W tym celu należy wejść do Panelu Sterowania -> Narzędzia Administracyjne ->Źródła danych (ODBC). Po uruchomieniu pojawia się okno:

Zrodla danych

Wybierz opcję dodaj. Pojawi się kolejne okno w którym należy wybrać sterownik MySQL ODBC.

sterownik mysql odbc

Po wciśnięciu zakończ pojawi się okno połączenia z bazą danych MySQL. Należy podać nazwę źródła danych (dowolny tekst np. mysql), adres serwera jeśli serwer mysql jest zainstalowany na tym samym komputerze co ArcGIS można podać nazwę localhost Dodatkowo wymagana jest nazwa użytkownika, hasło i nazwa bazy danych z którą chcemy się połączyć

polacz mysql

Naciskamy przycisk test. Jeśli nie ma żadnych błędów klikamy OK i zamykamy okno źródła danych. Teraz należy wejść do ArcGIS i dodać nową warstwę a nastepnie wybrać z głównego drzewa katalogów okna dodawania warstwy opcję Database connections

arc_db

a następnie Add OLE DB connection i wybrać sterownik Microsoft OLE DB Provider for ODBC drivers i kliknąć dalej.

ole

Wybieramy MySQL lub inną nazwę którą nadaliśmy konfigurując źródła danych (ODBC) wprowadzamy nazwę użytkownika bazy danych i hasło takie samo jak przy konfiguracji sterownika MySQL,  klikamy OKi wybieramy tabelę którą chcemy dodać do ArcGIS. Teraz można już w pełni korzystać z bazy danych.

end1

Reklamy
Kategorie:ArcGIS, MySQL
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: